All Kadra Kursy

Hack Heroes

Ogólnopolski Konkurs Programistyczny Hack Heroes to jedyny tego typu konkurs w obszarze programowania skierowany do uczniów szkół średnich. W zmaganiach biorą udział młodzi programiści z całego kraju.

Hackathon zainaugurowany w 2016 roku na stałe już zagościł wśród inicjatyw, organizowanych w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania. Partnerem strategicznym wydarzenia jest firma SAP SE. Konkurs jest integralną częścią działań Fundacji w obszarze nauczania programowania osób młodych. Fundacja od 2015 roku prowadzi platformę do nauki programowania www.apki.org oraz kluby programistyczne w 50 szkołach ponadgimnazjalnych na terenie całej Polski (-> Sprawdź mapę lab-ów 3.0).

Więcej o inicjatywie można przeczytać na stronie konkursu: http://hackheroes.pl

Akademia Dobrej Komunikacji

Akademia Dobrej Komunikacji to ogólnopolski projekt Przestrzeń from Facebook i Fundacja TechSoup, który ma pomóc polskim organizacjom pozarządowym rozwijać się cyfrowo, realizowany na terenie całego kraju we współpracy z lokalnymi partnerami. Fundacja Media 3.0 jako organizacja partnerska  miała przyjemność odpowiadać za prowadzenie szkoleń na terenie województwa śląskiego.

Programowi przyświecał cel, by uczestnicy i uczestniczki naszych szkoleń nauczyli się, jak budować markę swoich organizacji, tworzyć treści cyfrowe oraz komunikację w mediach społecznościowych, by efektywniej docierać do swoich odbiorców, skuteczniej pozyskiwać fundusze oraz budować relacje z biznesem.

Prowadziliśmy szkolenia w ramach programu od września 2018 do marca 2019 w Katowicach, Gliwicach i Tychach.

 

 

 

Otwartepaństwo.pl

To projekt, który rozpoczęliśmy w 2018 roku. Stworzyliśmy serwis otwartepanstwo.pl, który agreguje wszystkie akty prawne z dzienników urzędowych. Dzienniki urzędowe do tej pory były porozrzucane na różnych stronach ministerstw i urzędów centralnych. Dokumenty znajdujące się na samych dziennikach urzędowych, były niejednokrotnie ukryte w podstronach stron urzędów, a żeby dotrzeć do pliku pdf, należało przejść wiele ścieżek. Również żeby zapoznać się z danym dokumentem, należało najpierw plik pdf pobrać. Postanowiliśmy poprawić ten stan rzeczy. Przy budowie serwisu nawiązaliśmy partnerstwo z Fundacją Court Watch i dodatkowo zwiększyliśmy dostępność informacji o działalności sądów w Polsce. Poprzez serwis będziemy się od teraz starali prowadzić monitoring prawa stanowionego, czyli publikować informacje i fakty, pojawiające się podczas procesu legislacji. Zajmując się dziennikarstwem danych dostrzegamy wielką potrzebę opierania tekstów na źródłowych dokumentach, dlatego wszelkie nasze materiały analizują informacje pojawiające się na wczesnym etapie procesu legislacyjnego jak np. założenia projektów ustaw, ale także akty publikowane przez ministerstwa czy urzędy centralne w formie np. zarządzeń, ogłoszeń czy rozporządzeń. Projekt jest dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020.

 

Partnerzy:

 

Dofinansowanie:

 

Łukasz Żyła

DYREKTOR DS. STRATEGICZNYCH, DZIENNIKARZ, PROGRAMISTA, SPECJALISTA DS. OTWARTYCH DANYCH

dziennikarz, specjalista od open data, programista. Członek grupy roboczej ds. otwierania danych w Ministerstwie Cyfryzacji oraz grupy roboczej ds. udostępniania informacji sektora publicznego w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju. Były redaktor naczelny w kilku śląskich mediach, były dziennikarz Gazety Wyborczej. Projektant pierwszej aplikacji przetwarzającej na żywo dane z Sejmu – Parlament oraz serwisu dziennikarstwa danych ktorzadzi.pl, który analizuje i wizualizuje powiązania świata polityki i biznesu. Za prototyp aplikacji jaturzadze.pl, przetwarzającej dane finansowe samorządów, nagrodzony III miejscem na pierwszym rządowym hackathonie danych publicznych. Posiada certyfikaty z metodyk zwinnego zarządzania z nauczania kompetencji cyfrowych. Prowadził szkolenia z otwierania danych publicznych dla urzędników z większości polskich ministerstw i urzędów centralnych oraz wielu samorządów. Prowadzi prelekcje i szkolenia z wykorzystywania nowych technologii w partycypacji obywatelskiej, otwierania danych publicznych, dziennikarstwa danych, a także ze zwinnego zarządzania w projektach realizowanych przez instytucje publiczne z wykorzystaniem takich metod jak design sprint, Agile PM, Scrum i Design Thinking. Autor pierwszego w Polsce kursu dziennikarstwa danych online “Szkoła danych”. Publikuje na datablog.pl, specjalizuje się w analizie danych publicznych i ich wizualizacji. Prezes Fundacji Media 3.0 odpowiedzialny za obszar otwierania danych publicznych i zarządzanie strategiczne działaniami fundacji. Studiował nauki polityczne na UJ, jako tłumacz przetłumaczył z języka hiszpańskiego “Psychomagię” Alejandra Jodorowsky’ego.

Maria Kamyk

SPECJALISTKA DS. FUNDRAISINGU I CSR, KOORDYNATORKA PROJEKTÓW

od sześciu lat zajmuje się zawodowo koordynacją projektów społecznych – do tej pory zrealizowała ich około 25, w tym około 15 projektów szkoleniowych skierowanych do różnych grup wiekowych i społecznych, finansowanych z różnych źródeł, w tym z Unii Europejskiej i środków krajowych i samorządowych, a także grantów fundacji korporacyjnych. Przez trzy lata zasiadała w Zarządzie stowarzyszenia Centrum Społecznego Rozwoju. Oprócz koordynacji projektów zajmuje się animowaniem lokalnych społeczności. Od trzech lat jest również koordynatorem oraz animatorem w konkursie grantowym „Działaj Lokalnie” prowadzonym przez Centrum Społecznego Rozwoju, a w grudniu 2017 roku dołączyła do sieci Mobilnych Doradców Sektora 3.0. W codziennej pracy zajmuje się ponadto organizacją konferencji, spotkań i Gal z udziałem biznesu, samorządu terytorialnego oraz organizacji pozarządowych. Na co dzień ściśle współpracuje z przedstawicielami wszystkich trzech sektorów. Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach na kierunku politologia ze specjalnością polityka społeczno- gospodarcza oraz studiów podyplomowych z zakresu ekonomii społecznej.

Szymon Kaliski

PROGRAMISTA, SPECJALISTA DS. WIZUALIZACJI DANYCH, CZŁONEK RADY PROGRAMOWEJ FUNDACJI

programista i artysta multimedialny. Specjalizuje się w tworzeniu narzędzi i interfejsów do wizualizacji danych. Tworzył wizualizacje m.in. dla Google (I/O 2015 – wizualizacja telefonów z systemem Android), City of London (wizualizacja 50 lat rozwoju miasta – https://maps.london.gov.uk) czy Nesta. Jako programista specjalizuje się w językach Javascript, C++ i Clojure. Należy do zespołu badaczy centrum HAT (Humanities/Art/Technology). W 2018 roku stworzył serwis otwartepanstwo.pl (prowadzony przez Fundację Media 3.0) agregujący polskie akty prawne z dzienników urzędowych. Członek Rady Programowej Fundacji Media 3.0, odpowiedzialny za wytyczanie głównych technologicznych obszarów strategicznych związanych z przetwarzaniem danych publicznych. Prowadzi szkolenia z zakresu kreatywnego programowania i wizualizacji danych na całym świecie. Studiował informatykę na UAM oraz intermedia na ASP w Poznaniu.

Beata Matuszek

DYREKTORKA DS. OPERACYJNYCH, SPECJALISTKA DS. KOMUNIKACJI ZEWNĘTRZNEJ

Była dziennikarka (tradycyjnycyh i internetowych) mediów lokalnych oraz ogólnopolskich. Od wielu lat związana z trzecim sektorem m.in. jako specjalistka od budowania strategii komunikacji i promocji oraz fundraisingu. Wieloletnia koordynatorka projektów NGO (m.in. Działaj Lokalnie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności). Prowadzi szkolenia z wykorzystywania narzędzi ICT w organizacjach pozarządowych oraz w instytucjach publicznych. Ukończyła komparatystykę na UJ oraz komunikację społeczną na UŚ

Adrian Czarnota

DZIENNIKARZ, SZKOLENIOWIEC

dziennikarz, reporter, z wykształcenia socjolog. Były dziennikarz Dziennika Zachodniego i redaktor naczelny Nowin Raciborskich. Publikował między innymi w Gazecie Wyborczej, Dzienniku Gazecie Prawnej i innych ogólnopolskich tytułach. Fotoreporter z kilkunastoletnim stażem. Laureat ogólnopolskiego konkursu fotograficznego oraz ogólnopolskiej nagrody Local Press 2011. W swojej pracy wykorzystuje wizualizacje danych, nowe media, zdjęcia, dźwięk i wideo. Szkoleniowiec w programie „Rozwój kompetencji cyfrowych z Media 3.0”.

Wiktoria Nycz

SPECJALISTKA DS. MARKETINGU, SZKOLENIOWIEC

specjalistka od marketingu internetowego i nowych technologii, marketing manager w Wolves Summit oraz See Bloggers. Mobilny Doradca Sektora 3.0. Szkoli i wspiera doradztwem organizacje pozarządowe z zakresu nowych technologii. Koordynator ds. PR Forum Młodych Przedsiębiorców Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, gdzie prowadzi działania promocyjne m.in. Programu Młody Przedsiębiorca. Doświadczenie w branży komunikacyjnej zdobywała pracując w działach marketingu, agencjach marketingowych i PR, a także w ramach działalności w organizacjach pozarządowych. Pracowała z markami takimi, jak: Fundacja Peace Festival (Tauron Life Festival Oświęcim), Abyss Glass, Skydare, Grupa PGD (Ford), Veo Worldwide Services Polska. Absolwentka zarządzania oraz międzynarodowych stosunków gospodarczych na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach oraz marketingu internetowego na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

dr hab. Michał Bernaczyk

PRAWNIK, SPECJALISTA DS. INFORMACJI PUBLICZNEJ I OTWARTYCH DANYCH, CZŁONEK RADY PROGRAMOWEJ FUNDACJI

Prof. nadzw. Uniwersytetu Wrocławskiego. Ogólnopolskiej klasy specjalista prawa do informacji publicznej, zajmuje się problematyką przetwarzania informacji z wykorzystaniem nowych technologii (IT). Autor kilkudziesięciu artykułów i książek poświęconych tym zagadnieniom. Ekspert w Biurze Analiz Sejmowych, doradca Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej Sejmu RP VII kadencji. Adiunkt w Katedrze Prawa Konstytycyjnego na Uniwersytecie Wrocławskim, Prowadzący i prelegent licznych szkoleń, wykładów adresowanych do sędziów, prokuratorów, administracji rządowej, samorządowej poświęconych dostępowi do informacji publicznej, ochronie informacji i jej ponownemu wykorzystywaniu. Lista publikacji: https://prawo.uni.wroc.pl/user/12029

Bartłomiej Biedrończyk

WEBDESIGNER, SZKOLENIOWIEC

webdesigner, programista, szkoleniowiec. Specjalizuje się w takich zagadnieniach jak UX, analityka stron internetowych, SEO oraz systemy CMS. Prowadzi szkolenia z tworzenia stron internetowych w oparciu o popularne darmowe CMSy oraz aplikacje.

Wojciech Franke

PROGRAMISTA, SPECJALISTA DS. NOWYCH MEDIÓW, CZŁONEK RADY PROGRAMOWEJ FUNDACJI

Zajmuje się kreatywnym kodowaniem. Specjalizuje się w cyfrowym przetwarzaniu informacji i badaniach UX. Programuje w językach Clojure, Ruby, Java, Python, Javascript. Studiował na Goldsmiths College (Univerity of London), gdzie uzyskał tytuł MA na kierunku Digital Media pisząc pracę “On the possibility of community in contemporary technoculture” oraz stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Wrocławskim. Reprezentował Fundację Media 3.0 na pierwszym hackathonie dziennikarskim w Polsce  “Editors Lab: Gazeta Wyborcza Hackdays”. Założyciel net labelu Apogsasis. Od 2007 komponuje i wykonuje muzykę elektroniczną jako Enay.

Wspieraja nas