6 października, 2017 Kamil

MEET AND CODE – SPOTKAJMY SIĘ W GLIWICACH

Najlepszy śląski finał CodeWeeka 2017?  Już 20 października zapraszamy Was na wyjątkowe wydarzeniena, które odbędzie się na Politechnice Śląskiej. Wspólnie z SAP SE i gliwickim oddziałem SAP Hybris oraz  Wydziałem Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej organizujemy pierwszą konferencję programistyczną „Meet and Code”. To niezwykła okazja do spotkania specjalistów z branży, a także wzięcia udziału w ciekawych warsztatach praktycznych.

Konferencja została objęta honorowym patronatem Ministerstwa Cyfryzacji i wpisuje się w obchody Tygodnia Kodowania, ogólnoeuropejskiej inicjatywy mającej na celu promowanie nauki programowania, która w tym roku potrwa od 7-23 października.

Konferencja jest skierowana do uczniów szkół średnich, studentów kierunków informatycznych i pokrewynych, nauczycieli oraz innych zainteresowanych tematyką programowania. Udział w konferencji jest bezpłatny. Podczas konferencji będziemy rozmawiać o karierze w branży IT, możliwościach bezpłatnej nauki programowania, a także o najbardziej popularnych technologiach i językach programowania. Uczestnicy konferencji będą mieli także okazję wzięcia udziału w wybranych warsztatach.

W przerwach zapraszamy na wystawę przygotowaną przez pracowników SAP Hybris. Pracownicy SAP Hybris pokażą jak spędzają swój czas wolny. Na przygotowanej wystawie można będzie pobawić np. robotami Lego czy zestawem VR. – Praca w SAP Hybris to nie tylko obowiązki. Jest to także miejsce, gdzie można rozwijać swoje zainteresowania używając do tego nowoczesnych technologii. D-shop jest miejscem, gdzie korzystając z dostępnych zasobów (drukarka 3D, zestaw VR, platformy mobilne, roboty Lego, mikrokontrolery z czujnikami i wiele innych) możesz stworzyć nowy projekt i liczyć na wsparcie swoich współpracowników w jego realizacji. – mówi Sebastian Rulik z SAP Hybris.

PROGRAM KONFERENCJI:

10.00 – Powitanie uczestników i gości

10.30 – 11.15 Kariera w IT od stażysty, prelegent: Mariusz Jasiński (SAP Hybris)
11.15 – 11.25 – Przerwa
11.25 – 12.10 Git – tips & tricks, prelegent: Piotr Wittchen (SAP Hybris)
12.10-12.40– Przerwa
12.40 – 13.20 IT Service Management, prelegent: Zespół Cloud Services and Product Support SAP Hybris
13.20 – 13.30 – Przerwa
13.30 – 14.00 Wizualizacje danych, prelegent: Szymon Kaliski (Fundacja Media 3.0)
14.00 – 14.20 – Przerwa

14.20 – 17.00 Warsztaty

Opis sesji warsztatowych:

IoT Workshop
Wprowadzenie do IoT. Pierwsze kroki z sensorami DHT11 i ESP8266 NodeMCU. Na warsztatach połączymy i zaprogramujemy urządzenia pomiarowe, które przez sieć WIFI prześlą odczyty temperatury do serwisu w chmurze. Warsztat nie wymaga umiejętności lutowania. Podstawowa znajomość jakiegokolwiek języka programowania mile widziana. Prowadzący: Michał Bogacz i Piotr Bochyński (SAP Hybris)

Pure Data
Praca na programie Pure Data. Podstawy, generowanie dźwięku i tworzenie prostych – oraz eksperymentalnych – instrumentów, komunikacja sieciowa (nauczymy się, jak używać sieci do tworzenia wspólnych prac) oraz sterowanie urządzeń elektrycznych (przede wszystkim świateł).
Prowadzenie: Paweł Janicki (ur. 1974) jest twórcą interaktywnych systemów audiowizualnych, instalacji i performansów, pracującym z estetyką microsound i kompozycją algorytmiczną. Studiował kulturoznawstwo w Uniwersytecie Wrocławskim, stale współpracuje z Centrum Sztuki WRO jako kurator, kieruje również działem innowacji. Wykłada w Katedrze Intermediów ASP w Poznaniu. Jego internetowy performans muzyczny Ping Melody został w 2004 roku wyróżniony główną nagrodą netarts.org przez tokijski Machida City Museum of Graphic Art w Tokyo, oraz nominowany przez Viper International Film, Video and New Media Festival w Bazylei. Więcej: paweljanicki.jp

UWAGA!
Prosimy o zabranie słuchawek na warsztaty Pure Data!

P5js + Arduino

Intensywne trzygodzinne warsztaty będą wprowadzeniem do programowania mikrokontrolera Arduino oraz do języka JavaScript z wykorzystaniem biblioteki P5. W pierwszej części warsztatów, uczestnicy zbudują proste układy elektroniczne połączone z Arduino, nauczą się jak programować mikrokontroler, oraz jak przesyłać z niego informacje do komputera. Druga część warsztatów będzie przeznaczona na wprowadzenie do języka JavaScript – dane odebrane z Arduino zostaną wykorzystane do modyfikowania prostych generatywnych grafik stworzonych w kodzie.

Prowadzący: Szymon Kaliski – kreatywny programista (Python, Javascript, Clojure, C++) i artysta multimedialny zajmujący się projektowaniem i implementowaniem rozwiązań w przestrzeni przenikających się technologii, designu i sztuki. Zajmuje się szeroko pojętą wizualizacją danych, sztuką generatywną oraz muzyką eksperymentalną. Należy do zespołu badaczy centrum HAT (Humanities/Art/Technology), współtworzy projekty lowertone oraz datamotion. Swoje wizualizacje tworzył m.in. dla Google. W Fundacji Media 3.0 odpowiedzialny m.in. za rozwój narzędzi do wizualizacji danych jest także członkiem Rady Programowej.

Więcej: szymonkaliski.com

Od zera do chmury – szybkie prototypowanie aplikacji w Javie
Przychodzi biznes do developera i mówi: „Jest do zrobienia nowa aplikacja- ma być zrobiona na wczoraj!” Postaramy się Wam pokazać narzędzia, które mogą w takiej sytuacji pomóc. Wykład przyjmie formę tzw. live codingu w trakcie którego stworzymy od zupełnego zera funkcjonalną aplikację loteryjną, którą umieścimy w chmurze.
Poruszane zagadnienia:
– Generowanie szablonu projektu
– Obsługę bazy danych
– Tworzenie łatwo zarządzalnej warstwy widoku … z wąsem
Efektywne & efektowne wykorzystanie środowiska programistycznego. Prowadzący: Michał Drzewiecki.

Termin: 20.10.2017, start: 10.00

Miejsce: Politechnika Śląska, Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki (ul. Akademicka 16, 44-100 Gliwice)

Zapisy: bit.ly/codeingliwice

Uwaga! Ilość miejsc ograniczona. Warunkiem uczestnictwa w konferencji i warsztatach jest otrzymanie potwierdzenia rezerwacji miejsca drogą mailową.

Pytania odnośnie konferencji prosimy wysyłać e-mailowo na adres: b.matuszek@testbackmedia3.pro-linuxpl.com.

Wspieraja nas