17 stycznia, 2024 Beata Matuszek

Hack Heroes 2023: znamy laureatów

Za nami 8. edycja ogólnopolskiego konkursu programistycznego dla uczniów szkół średnich Hack Heroes. W tegorocznych zmaganiach wzięło udział 188 drużyn z całej Polski, czyli prawie 500 młodych programistów. Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się 10 stycznia w SAP Polska w Warszawie.

– Hack Heroes to konkurs, który ma już swoją rozpoznawalną markę wśród uczniów i nauczycieli szkół średnich. Co roku otrzymujemy zgłoszenia zarówno ze szkół o profilu informatycznym czy technicznym, jak i szkół ogólnokształcących. I z roku na rok poziom prezentowanych projektów jest coraz wyższy, a wielu uczniów, mimo, że są dopiero nastolatkami, ma umiejętności na poziomie zawodowców – tłumaczy Łukasz Żyła, prezes Fundacji Media 3.0 i juror w konkursie.

Konkurs od 2016 roku organizowany jest przez Fundację Media 3.0 przy wsparciu SAP Polska sp. z o. o. Szkolne zespoły co roku przez dwa tygodnie na przełomie października i listopada przygotowują projekty w odpowiedzi na temat edycji. Następnie jury ocenia zarówno poziom techniczny i umiejętności programistyczne uczestników konkursu, jak innowacyjność ich pomysłu. Tematem przewodnim edycji 2023 była “automatyzacja w domu i w szkole”. –  W naszym konkursie chodzi o odkrywanie młodych programistów, ale nie tylko. Równie ważne jak umiejętność kodowania są dla nas analiza problemu, empatia i kreatywność. – tłumaczy Łukasz Żyła – Prace konkursowe co roku robią na nas ogromne wrażenie. W tym roku poziom najlepszych aplikacji jest szczególnie wysoki, wiele z nich wykorzystuje chociażby sztuczną inteligencję.

Laur zwycięstwa i nagroda w wysokości 3000 zł trafiły do Piotra Kuchowicza, ucznia Zespołu Szkół Elektrycznych w Gorzowie Wielkopolskim za aplikację School Track, która może być alternatywą dla elektronicznych dzienników takich jak Vulkan czy Librus, a do tego jest darmowa i w wersji open source.

Więcej o zwycięskiej aplikacji: https://ślad.elektryk.top/

Drugie miejsce i nagrodę o wysokości 2500 zł zdobyli uczniowie Zespołu Szkół Politechnicznych im. Bohaterów Monte Cassino we Wrześni za projekt HelicoHouse, czyli domu obrotowego, który pozwala maksymalizować wykorzystanie paneli fotowoltaicznych.

Trzecie miejsce ex aequo i nagrody o wysokości 1700 zł zdobyli uczniowie  Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego im. Pawła Adamowicza w Gdańsku za projekt Obiadulo oraz uczniowie Technikum Informatycznego SCI w Szczecinie za projekt LocaNote. Aplikacja Obiadulo to szkolny system zamawiania i wydawania obiadów, a LocaNote to aplikacja ułatwiająca proces nauki dzięki tworzeniu fiszek z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.

Wyróżnieni i nagrodę o wysokości 1000 zł zdobył uczeń Zespołu Szkół Łączności im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku za aplikację GateOpener, czyli urządzenie sterujące bramą garażową i ogrodzeniową.

W 2022 roku do grona partnerów dołączył HP Inc, który przyznaje nagrodę dla najaktywniejszej szkoły. Nagrodę w wysokości 2000 zł zdobyło Technikum Informatyczne SCI w Szczecinie, którego uczniowie przygotowali na konkurs aż 8 projektów.

Więcej informacji o konkursie można znaleźć na stronie projektu www.hackheroes.pl.

 

Wspieraja nas