4 listopada, 2020 admin

Darmowe szkolenia z data storytelling

Miło nam poinformować, że rozpoczynamy kursy w ramach programu “Data storytelling“.

Pierwsze warsztaty rozpoczynają się już 16 listopada i będą się koncentrować na mapowaniu i wizualizacji danych.

Warsztaty z mapowania i wizualizacji danych przestrzennych będą obejmowały wprowadzenie do dwóch popularnych narzędzi umożliwiających pracę z danymi przestrzennymi. Mapbox.js jest biblioteką Javascript pozwalającą na tworzenie interaktywnych map, korzystającą z open-source’owych źródeł danych. QGIS to otwarte oprogramowanie geoinformacyjne umożliwiające wizualizację, porównanie, manipulowanie czy analizę zbiorów danych przestrzennych. Podczas warsztatów zostaną przedstawione podstawy pracy z Mapbox.js,
QGIS i zewnętrznymi danymi. Oba narzędzia przysłużą do zbudowania dwóch odmiennych projektów wizualizacyjnych. Z pomocą Mapbox.js uczestnicy będą mieli możliwość stworzyć mapę lokalnego środowiska, obejmującą trasę ich przemieszczania się (z użyciem mobilnego GPSa), tworząc wizualną opowieść o istotnych punktach na przebytej drodze. Praca z QGIS będzie miała na celu wizualizację dużych zbiorów danych na mapie świata, pracę z rastrowymi danymi przestrzennymi, naukę tworzenia map jako przekonujących reprezentacji wizualnych.

 

Termin: 16.11 – 16.12.2020 r.

Zajęcia będą się odbywać dwa razy w tygodniu, po 3h. Możliwe będzie także wsparcie mentorskie.
Warsztat jest przeznaczony dla osób, które nie miały wcześniej doświadczenia z powyższymi narzędziami, ale czują się pewnie ucząc się nowych języków programowania i programów.
Wymagania:
➔ podstawowa wiedza związana z programowaniem
➔ umiejętne korzystanie z Githuba
➔ sprawne poruszanie się w edytorze kodu
➔ telefon mobilny

KURS JEST DARMOWY

Kurs “Data storytelling” prowadzić będą:

Elżbieta Kowalska – jest teoretyczką mediów z doświadczeniem w komunikacji wizualnej i sztuką interaktywną. Obecnie pracuje nad pracą doktorską w Instytucie Teatru i Nowych Mediów na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, współpracując z Humanities /Art /Technology Center w Poznaniu. Ma ponad 8 lat praktyki w artystycznych i komercyjnych projektach i strategiach wizualnych, ponadto od kilku lat zajmuje się kreatywnym kodowaniem. Jej praca doktorska skupia się na metodach dystrybucji wiedzy za pomocą reprezentacji przestrzennych.

Łukasz Żyła – ekspert w dziedzinie data storytelling, prawnik (specjalizuje się w tematyce przetwarzania informacji, autor publikacji naukowych z tego zakresu), programista, dziennikarz. Członek grupy roboczej ds. otwartości danych w Ministerstwie Cyfryzacji. Prezes Fundacji Media 3.0, odpowiedzialny za projektowanie większości narzędzi do wizualizacji danych. Były dziennikarz Gazety Wyborczej. Za prototyp aplikacji jaturządzę.pl wizualizującej budżet miasta i opartej o grywalizację został nagrodzony 3 miejscem na I rządowym hackathonie organizowanym przez Ministerstwo Cyfryzacji.

Zapisy do 14.11.2020 r. poprzez formularz: https://bit.ly/datastorytelling_media30

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030.

Wspieraja nas