9 września, 2022 d.stawik

Hack Heroes – rusza VII edycja konkursu dla młodzieży

Rusza siódma edycja Hack Heroes – ogólnopolskiego konkursu programowania dla młodzieży ze szkół średnich. Tegoroczna pula nagród to 15 tys. zł. Zgłoszenia drużyn przyjmujemy do 7 października.

 

Grafika Hack Heroes 2022

O konkursie

Hack Heroes to wspólna inicjatywa Fundacji Media 3.0 i SAP SE, realizowana od 2016 roku. W tym roku do grona partnerów dołączyła firma HP Inc. Hack Heroes wpisuje się w coroczne obchody Europejskiego Tygodnia Kodowania. Jest to jedyny tego typu konkurs w obszarze programowania skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych. Celem Hack Heroes jest rozwój talentów programistycznych wśród młodzieży. Co ważne, każda edycja konkursu ma temat przewodni, dzięki któremu powstają aplikacje realizujące cele społeczne. Wśród dotychczasowych tematów były m.in. zdrowie i edukacja.

Edycja 2022

W tym roku CodeWeek (Europejski Tydzień Kodowania) odbędzie się w dniach 8-23 października. Pierwszego dnia Code Week ogłosimy temat tegorocznego Hack Heroes i od tego czasu uczestnicy będą mieli dwa tygodnie na przygotowanie prac konkursowych – aplikacji mobilnych lub stron webowych.

W Hack Heroes mogą wziąć udział drużyny złożone z uczniów szkół średnich z całego kraju. W tym roku zwiększamy pulę nagród – będzie to 15 tys. zł.

Najważniejsze informacje:

  • – w konkursie mogą wziąć udział drużyny złożone z 1-5 uczniów oraz opiekuna (nauczyciela),
  • – zgłoszenia zespołów można przesyłać do 7 października,
  • – temat przewodni tegorocznego konkursu zostanie podany 8 października,
  • – prace w formie gotowych aplikacji lub prototypów aplikacji można przesyłać do 23 października do godz. 23.59,
  • – wsparcia podczas hackathonu będą udzielać uczestnikom m.in mentorzy z Fundacji Media 3.0 i z SAP SE,
  • – szkoły oraz nauczyciel-opiekun zespołu otrzymają oficjalne potwierdzenie o udziale w hackathonie w ramach Code Week 2022 (Tydzień Kodowania),
  • – formularze zgłoszeniowe, regulamin i kontakt do organizatorów można znaleźć na stronie www.hackheroes.pl.

Poprzednie edycje

Od 2016 roku w Hack Heroes wzięło udział kilka tysięcy uczniów z całego kraju. Powstało kilkaset aplikacji (oraz prototypów aplikacji) w takich tematach jak: edukacja, zdrowie, smart cities czy problemy globalne. Przykłady? Aplikacja Parq dzięki integracji z miejskim monitoringiem pomoże znaleźć wolne miejsce parkingowe w centrum miasta. Aplikacja Ściana Płaczu na podstawie danych publicznych pokazuje aktualne kolejki w szpitalach i przychodniach. Save your world to z kolei gra całkowicie poświęcona problemom globalnym. Spotkamy się w niej z problemami takimi jak głód, przeludnienie, niszczenie środowiska i wyczerpywanie się surowców naturalnych.

Organizatorzy

Fundacja Media 3.0 to niezależna organizacja pozarządowa, która działa na rzecz budowy społeczeństwa informacyjnego. Od 2015 roku wykorzystujemy nowe technologie w celach społecznych. W ramach Nowej Akademii (realizowanej wspólnie z firmą HP) stworzyliśmy bezpłatne interdyscyplinarne kursy online dla uczniów i nauczycieli, w projekcie Zielone Gliwice budujemy aplikację do zarządzania zielenią miejską, w ramach konkursu Hack Heroes zachęcamy młodzież do programowania aplikacji użytecznych w ochronie środowiska, edukacji czy idei smart cities. Siedziba Fundacji znajduje się w Gliwicach.

Partnerem strategicznym projektu Hack Heroes jest firma SAP SE, partnerem wspierającym – HP Inc.

Wspieraja nas