October 19, 2015 admin

Data 3.0 – maraton wizualizowania danych

Ubiegły tydzień upłynął nam pod znakiem szkolenia Data 3.0. Przez trzy dni z dziennikarzami z ponad 20 redakcji mediów ogólnopolskich i regionalnych zbieraliśmy i wizualizowaliśmy dane publiczne. Na naszym celowniku w związku ze zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi, znaleźli się kandydaci na posłów i senatorów.

Warsztaty miały na celu zwiększenie kompetencji dziennikarzy oraz ich skuteczności w docieraniu do informacji publicznych i ich przetwarzania. Były okazją do wymiany doświadczeń i wiedzy pomiędzy przedstawicielami mediów a organizacjami pozarządowymi w zakresie nowoczesnego dziennikarstwa i wykorzystywania narzędzi internetowych w przetwarzaniu danych publicznych.

Podczas trzech dni szkoleń o narzędziach do zbierania i przetwarzania danych opowiadali Łukasz Żyła z Fundacji Media 3.0, Agata Miazga i Piotr Tesseiye z Mojapolis.pl, Róża Rzeplińska z Mamprawowiedziec.pl, Katarzyna Batko-Tołuć z Sieci Obywatelska – Watchdog Polska, Tomasz Kierski z Przeswietl.pl, dwudniowy kurs programowania danych poprowadził Szymon Kaliski, a o dostępie do informacji publicznej mówił dr Michał Bernaczyk.

W czwartek podczas dziennikarskiego hackatonu bawiliśmy się danymi aż do północy. Wizualizowaliśmy przedwyborcze dane, w kilka godzin udało się nawet stworzyć aplikację na Androida.

Projekt „Kto rządzi – dziennikarstwo danych” jest realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.