28 lipca, 2016 Kamil

DLACZEGO TWORZYMY #OTWARTEPAŃSTWO?

Chcecie na bieżąco śledzić prace nad naszą najnowszą aplikacją? Devblog.otwartepanstwo.pl to miejsce, w którym będziemy opisywać kulisy techniczne prac nad aplikacją udostępniającą dokumenty i komunikaty instytucji publicznych.

Idea serwisu #OtwartePaństwo powstała w Fundacji Media 3.0 już w 2014 roku podczas prac nad aplikacją ktorzadzi.pl. Oprócz wizualizacji powiązań świata polityki i biznesu, na stronie ktorzadzi.pl chcieliśmy prowadzić stałe newsy oparte na oficjalnych informacjach pochodzących z dzienników urzędowych i BIPów najważniejszych instytucji państwowych. Okazało się jednak, że przedarcie się przez dziesiątki stron internetowych, gdzie każda jest zaprojektowana w odmienny sposób, a formaty komunikatów to raz rozszerzenia doc. raz jpg, a raz pdf, wymaga poświęcenia znacznej ilości czasu. Dodatkowo kilka ważnych dzienników urzędowych po prostu nie działa. Co prawda takie dokumenty jak ustawy sejmowe czy rozporządzenia publikowane w Dzienniku Ustaw, można znaleźć i zapoznać się z nimi w dosyć przystępny sposób, to już w przypadku komunikatów wydawanych przez ministerstwa czy urzędy centralne dotarcie do nich wymaga sporej gimnastyki. Aby sprawdzić w czym rzecz, wystarczy wejść na stronę grupującą wszystkie dzienniki urzędowe http://www.dziennikiurzedowe.gov.pl/. Oprócz wspomnianych problemów, naszą uwagę przykuła jeszcze jedna kwestia, a mianowicie replikowalność dokumentów. Czyż nie byłoby przyjemnie móc wejść na stronę Monitora Polskiego, bezpośrednio sprawdzić przepisy ustawy dotyczącej elektrowni wiatrowych (http://www.dziennikustaw.gov.pl/du/2016/961/1), zaznaczyć dany paragraf, po czym wkleić go do cytatu w e-mailu? Niestety obecnie nie jest to możliwe. Na stronie monitora musimy wejść w daną ustawę i pobrać plik pdf, potem dopiero po otwarciu na naszym komputerze możemy się zapoznać z przepisami ustawy. W najlepszym wypadku w innych miejscach możemy z plikiem pdf zapoznać się online w przeglądarce.

Po wielu burzach mózgów, własnych dziennikarskich praktykach z wykorzystywaniem informacji pochodzących z dzienników urzędowych i głębokich analizach wszystkich dzienników urzędowych postanowiliśmy stworzyć narzędzie, które ułatwi dostęp do oficjalnych dokumentów.

Pierwsze prace nad narzędziem rozpoczęliśmy z początkiem 2016 r. W międzyczasie postanowiliśmy rozwinąć nasz pomysł o dodatkowe funkcje. Na obecnym etapie prac zaczęliśmy wydobywać dane z konkretnych dzienników i postanowiliśmy podzielić  się kłopotami na jakie trafiamy przy tworzeniu naszej aplikacji i w jaki sposób te kłopoty rozwiązujemy. Na devblogu będziemy się starać na bieżąco opisywać postępy prac oraz to,  w jaki sposób pracujemy nad #OtwartePaństwo.

Dla kogo będzie serwis #OtwartePaństwo? Przede wszystkim pierwszym celem, jaki chcieliśmy osiągnąć, było wsparcie dziennikarzy i mediów w wykorzystywaniu informacji publicznych, ponieważ sami borykaliśmy się z podobnymi problemami. Obecnie jednak mamy nadzieję, że serwis “ułatwi życie” wielu osobom, które na co dzień korzystają z aktów prawnych i dokumentów wydawanych przez instytucje państwowe.

Wspieraja nas