data30

Warsztaty z dziennikarstwa danych


 

Data 3.0 to pierwsza konferencja połączona z warsztatami organizowana przez Fundację Media 3.0 kierowana do dziennikarzy i przedstawicieli mediów z całej Polski.
Na bezpłatnej konferencji i warsztatach podejmowane będą takie zagadnienia jak:

  • przetwarzanie danych publicznych
  • narzędzia internetowe do przetwarzania i wizualizacji danych
  • otwarte dane, otwarty rząd
  • dziennikarstwo danych

Na warsztatach jako dziennikarz zwiększysz swoje kompetencje w docieraniu do informacji publicznych oraz ich przetwarzania, zdobędziesz także podstawowe umiejętności z zakresu dziennikarstwa danych. Data 3.0 będą także okazją do wymiany doświadczeń i wiedzy pomiędzy przedstawicielami mediów a organizacjami pozarządowymi w zakresie nowoczesnego dziennikarstwa i wykorzystywania narzędzi internetowych w przetwarzaniu danych publicznych. Konferencja oraz warsztaty odbędą się w dniach 14-16 października 2015 w Warszawie i będą także częścią Europejskiego Tygodnia Kodowania (EU CodeWeek).

Data 3.0 będzie składał się z dwóch części:

I części – teoretycznej: Podczas panelu dyskusyjnego uczestnicy zapoznają się z doświadczeniem organizacji prowadzących narzędzia internetowe do przetwarzania danych publicznych: m.in. ktorzadzi.pl (fundacja Media 3.0), mojapolis.pl (Stowarzyszenie Klon/Jawor), mojepanstwo.pl (fundacja ePaństwo). Dowiedzą się w jaki sposób prowadzenie takiego serwisu przekłada się na pracę innych serwisów wydawnictwa i jakie są korzyści z nich płynące, w jaki sposób korzystać z danych dostarczanych przez takie serwisy, jak szukać danych, jak je przetwarzać jakie problemy napotykamy w przetwarzaniu danych publicznych.

Prezentacje/wymiany doświadczeń:

1. ktorzadzi.pl
2. mojepanstwo.pl
3. mojapolis.pl
4. mamprawowiedziec.pl
5. naszakasa.org.pl
6. Projekt Fedrowanie Danych – dane.siecobywatelska.pl
7. datablog.pl
8. przeswietl.pl

Stowarzyszenie 61, Stowarzyszenie Klon/Jawor, fundacja ePaństwo, Sieć Obywatelska Watchdog Polska, fundacja Media 3.0, Transparent Data

II części – praktycznej: Warsztaty będą miały na celu zwiększenie kompetencji dziennikarzy w docieraniu do informacji publicznych i ich przetwarzania cyfrowego. Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję nauczyć się podstaw programowania i zaawansowanej obsługi bezpłatnych programów do wizualizacji danych,  a także wymienić doświadczenia z ekspertami i twórcami serwisów gromadzących dane publiczne. Na szkoleniach zostaną także podjęte prawne aspekty re-use, przetwarzania danych oraz dostępu do informacji publicznej.

Tematyka warsztatów:
1. Podstawy programowania i przykłady wizualizacji danych – Szymon Kaliski
2. Prawo – dostęp do informacji publicznej i przetwarzanie danych (pozyskiwanie informacji z publicznych baz danych, zagadnienia prawne re-use, przykłady dobrych praktyk) – dr Michał Bernaczyk
3. Wizualizacje danych w praktyce (tworzenie wizualizacji i baz danych, narzędzia do wizualizacji danych) – Piotr Kozłowski
4. otwarty rząd/otwarty samorząd (przykłady dobrych praktyk, bazy danych instytucji publicznych, analizy publicznych baz danych na przykładzie mojepanstwo.pl) – Fundacja ePaństwo
5. Wizualizacje i analiza danych na podstawie mojapolis.pl – Stowarzyszenie Klon/Jawor

Uczestnicy
Do udziału w projekcie Data 3.0 zapraszamy dziennikarzy i ludzi mediów z całej Polski. Nie jest wymagana znajomość zasad programowania i obsługi narzędzi do wizualizacji danych. Szczegółowy program dostępny będzie w połowie września.

Zasady rekrutacji
Aby wziąć udział w projekcie należy wysłać formularz zgłoszeniowy. Rekrutacja trwa do 30 września 2015 roku.
Udział w szkoleniu jest bezpłatny. Uczestnicy szkolenia otrzymują zakwaterowanie w dniach 14-16 października, wyżywienie, komplet materiałów dydaktycznych, certyfikat ukończenia szkolenia. Organizator nie ponosi kosztów dojazdu do Warszawy.

Warsztaty Data 3.0 są częścią projektu „Ktorzadzi.pl – dziennikarstwo danych” prowadzonego przez fundację Media 3.0 realizowanego w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Zgłoś się

baner (1)

 

PARTNERZY

 

Client 1
Client 2
Client 3
Client 3
Client 4
Client 4

 

Prelegenci/szkoleniowcy

 

dr Michał Bernaczyk

dr Michał Bernaczyk

prawnik, specjalista ds. przetwarzania informacji Zobacz szczegóły
Szymon  Kaliski

Szymon Kaliski

programista, specjalista od wizualizacji danych Zobacz szczegóły
Łukasz Żyła

Łukasz Żyła

Redaktor naczelny ktorzadzi.pl, specjalista nowych mediów Zobacz szczegóły
Piotr Kozłowski

Piotr Kozłowski

redaktor naczelny Datablog.pl Zobacz szczegóły
Arkadiusz Hajduk

Arkadiusz Hajduk

Prezes przeswietl.pl, przedsiębiorca zajmujący się danymi publicznymi Zobacz szczegóły
Piotr Teisseyre

Piotr Teisseyre

socjolog, mojapolis.pl Zobacz szczegóły
Agata Miazga

Agata Miazga

koordynatorka mojapolis.pl Zobacz szczegóły
dr Michał Bernaczyk

dr Michał Bernaczyk

prawnik, specjalista ds. przetwarzania informacji

Na Data 3.0 prowadzić będzie szkolenia z dostępu do informacji publicznej, przetwarzania danych publicznych. Ogólnopolskiej klasy specjalista prawa do informacji publicznej, zajmuje się problematyką przetwarzania informacji z wykorzystaniem nowych technologii (IT). Autor kilkudziesięciu artykułów i książek poświęconych tym zagadnieniom. Ekspert w Biurze Analiz Sejmowych, doradca Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej Sejmu RP VII kadencji. Adiunkt w Katedrze Prawa Konstytycyjnego na Uniwersytecie Wrocławskim, Prowadzący i prelegent licznych szkoleń, wykładów adresowanych do sędziów, prokuratorów, administracji rządowej, samorządowej poświęconych dostępowi do informacji publicznej, ochronie informacji i jej ponownemu wykorzystywaniu.

Szymon  Kaliski

Szymon Kaliski

programista, specjalista od wizualizacji danych

Światowej klasy specjalista od wizualizacji danych. Na Data 3.0 prowadzić będzie zajęcia z programowania i zaawansowanych technik wizualizacji danych. Kreatywny programista i artysta multimedialny zajmujący się projektowaniem i implementowaniem rozwiązań w przestrzeni przenikających się technologi, designu i sztuki. Zajmuje się szeroko pojętą wizualizacją danych, sztuką generatywną oraz muzyką eksperymentalną. Należy do zespołu badaczy centrum HAT (Humanities/Art/Technology), współtworzy projekty lowertone oraz datamotion. Przez Google zaproszony do grupy artystów, która stworzyła wizualizację systemu Android na Google I/O 2015. W fundacji Media 3.0 odpowiedzialny m.in. za rozwój narzędzi do wizualizacji danych.

Wybrane projekty:
– Hello Poznań! – http://hello.datamotion.co – interaktywna wizualizacja wydarzeń w Poznaniu
– Polity w Biznesie – http://politykwbiznesie.pl – interaktywna wizualizacja powiązań polityków w biznesie
– KatoVis – http://projects.datamotion.co/katovis/ – infografika prezentująca wypowiedzi polityków na temat Katowic
– Nodation – http://nodation.herokuapp.com – aplikacja pozwalająca tworzyć muzykę przy wykorzystaniu grafów online (stworzona w czasie rezydencji w Fabrica – instytucji R&D Benettona)
– Zamek – http://zamek-film.com – film interaktywny zbudowany przy wykorzystaniu autorskich narzędzi
– Biomimesis: Hyphae – http://treesmovethemost.com/2013-11-07-biomimesis-hyphae – interaktywna instalacja bazująca na biologicznym modelu rozrostu pleśni
– Sensorium – http://treesmovethemost.com/2012-05-18-sensorium-book-covers – okładki książki powstałe z wizualizacji algorytmicznej analizy jej tekstu

Łukasz Żyła

Łukasz Żyła

Redaktor naczelny ktorzadzi.pl, specjalista nowych mediów

Współzałożyciel fundacji Media 3.0. Dziennikarz, były współpracownik Gazety Wyborczej. W swej pracy wykorzystuje nowe media (twórca m.in. fotokastów i reportaży multimedianych). Programuje w Processingu, JavaScript i P5JS. Projektuje narzędzia internetowe (m.in. odpowiedzialny za UX aplikacji Parlament. Tłumacz (m.in. „Psychomagia” Alejandro Jodorowsky). Z Robertem Rybickiem współtworzył projekt poetycko-dźwiękowy Ylorybaz. Studiował nauki polityczne na UJ, ukończył kurs psychoanalizy w Krakowskiej Szkole Psychoterapii Psychonanalitycznej.

Piotr Kozłowski

Piotr Kozłowski

redaktor naczelny Datablog.pl

Na Data 3.0 prowadzić będzie szkolenia z wizualizacji danych. Pomysłodawca i założyciel Datablog.pl. Z zawodu i wykształcenia dziennikarz. Karierę zaczynał w Polskapresse i Inforze. Jako freelancer pisał dla wielu serwisów motoryzacyjnych. Skrzydła rozwinął w Agorze, gdzie zaczął pracę w Gazeta.pl. Później zwerbowany do współtworzenia od podstaw działu obróbki danych cyfrowych w “Gazecie Wyborczej”. Obecnie dziennikarz i redaktor naczelny Datablog.pl.

Arkadiusz Hajduk

Arkadiusz Hajduk

Prezes przeswietl.pl, przedsiębiorca zajmujący się danymi publicznymi

Prezes przeswietl.pl – serwisu zajmującego się informacją gospodarczą i przetwarzaniem danych publicznych. CEO Transparent Data, mentor start-upów i założyciel ZapytajVC.pl. Ostatnie 10 lat spędził jako przedsiębiorca otwierający, zamykający i sprzedający firmy oraz inwestor startupowy prowadzący akcelerator Huge Thing i pracujący w funduszu inwestycyjnym.

Piotr Teisseyre

Piotr Teisseyre

socjolog, mojapolis.pl

socjolog, doktorant w Instytucie Socjologii UW. Entuzjasta map i wizualizacji danych. Autor opracowań i analiz społeczno-ekonomicznych w mojapolis.pl. Prowadzi profil serwisu mojapolis.pl na fb i tt.

Agata Miazga

Agata Miazga

koordynatorka mojapolis.pl

koordynatorka Moja Polis, ekspertka ds. danych i analiz, autorka opracowań. Absolwentka ekonomii i stosunków międzynarodowych, doktorantka w Katedrze Geografii Ekonomicznej Uniwersytetu Gdańskiego.

Wspieraja nas